התקשרו : 054-4520506
"למרות שאף אחד לא יכול לחזור אחורה וליצור התחלה חדשה כל אחד יכול להתחיל מעכשיו, וליצור סוף חדש..."
(קרל ברד)

מהן התפרצויות זעם ?

מהן התפרצויות זעם ?

סמדר לביא

כעס הוא דבר טבעי ונורמלי וכולנו חווים כעסים במהלך חיינו, בדיוק כפי שאנו חווים גם רגשות אחרים. אך לעתים הכעס יוצא משליטה, דבר אשר מביא איתו השלכות הרסניות.
כאשר הכעסים יוצאים מכלל שליטה והופכים להתפרצויות זעם הם גורמים לבעיות וחיכוכים בכל תחומי החיים, בסיטואציות חיים שונות בהן ההורה אמר לא, או משהו לא הצליח כמו שהוא רוצה- אצל ילדים ו-בעבודה, מערכות יחסים ובזוגיות אצל מבוגרים.
באופן עקרוני, התפרצויות הזעם, יכולות להופיע בכל גיל במהלך החיים אלא אם כן האדם קיבל מענה כיצד לפעול במצבים אלה.
הגורמים להתפרצויות זעם?
בדרך כלל התפרצויות הזעם קשורים לחוסר יכולת להתמודד עם המגבלות שמציבה הסביבה או עם מצבים רגשיים קשים.  בקרב ילדים המנגנונים שמסייעים ליכולת הוויסות הרגשי עדיין אינם מפותחים במידה מספקת ולכן תסכול גדול יכול בהחלט להוביל להתקפי זעם לעיתים קרובות.

התפרצויות זעם

השורשים להתפרצויות  עלולים להתחיל עוד בילדות, בתקופה בה הילדים לוקחים דוגמא מהמבוגרים . 

חלק גדול מאוכלוסיית הפרעת הקשב מתמודד עם התפרצויות זעם. מאחר וקשה להם מאוד לקבל תשובה המנוגדת למה שהם חשבו, ציפו, אין להם את היכולת לעכב תגובה, אין להם את היכולת לווסת רגשית את תגובתם, הם פועלים באופן אימפולסיבי בדיוק כמו שהם מרגישים כרגע, ללא יכולת של דיבור פנימי שירגיע אותם, או יתן להם את האפשרות לבדוק-אולי לא הבינו נכון?, אולי באמת להורה אין יכולת כרגע? וכו', ואין להם את יכולת דחיית הסיפוק… ולבחור את התגובה המתאימה.

מה הם התסמינים של התפרצויות זעם?

בדרך כלל מדובר על התפרצות בלתי נשלטת של רגשות ובמקרים רבים ההתפרצות הרגשית מובילה להתנהגות אימפולסיבית ולא מחושבת המלווה באלימות, זריקת חפצים, ביטוי כעס ע"י צרחות ו/או קללות קריעת דבר ללא יכולת אבחנה על מידת חשיבותו….
ילדים קטנים נוטים להטיח את עצמם ברצפה, מבוגרים רבים נוטים להטיח את ראשם בקיר במהלך ההתקף ועוד.

 מה עושים באימון בנושא  התפרצויות זעם?

אין צורך לחיות עם כעסים, בהחלט קיים טיפול בהתפרצויות כעס והוא אפילו קצר ויעיל!

 בשלב ראשון יש לאבחן באופן מעמיק את מקור הבעיה. עצם ההתייחסות הממוקדת למקור והבנתו .  בהמשך רכישת כלים ומיומנויות לשליטה על הזעם ודרכים לוויסותו, ניתן בהחלט להביא להפחתה בתדירות ההתקפים ולירידה בעוצמתם.  

דרך העבודה שונה מאדם לאדם ובעיקר בין  ילדים  למבוגרים. הטיפול בילדים כולל עבודה קודם כל עם ההורים – ובהמשך, לעיתים עם המשפחה כולה.   
ההורים, ודרכם הילדים לומדים דרכי התמודדות בזמן התרחשות של התפרצות זעם. בהמשך לומדים כלים מועילים ודרכים שונות שעוזרות  לא להגיע למצבים אלה.

לגבי מתבגרים העבודה בעיקרה תהיה עם המתבגר, תוך שיתוף ההורים במהלך לצורך יצירת רשת תמיכה והבנה, ובניית שפה אחידה בבית ולעיתים גם עם המסגרת הלימודית. אצל מבוגרים, אנו עובדים על עקרונות דומים, באופן מותאם לחיי המבוגר .
חשוב לציין, שיש מצבים בעבודה עם מבוגרים שיומלץ  לשקול  טיפול תרופתי  .  

אימון להתמודדות עם התפרצויות הכעס של האדם ישיג שינוי חיובי בחייו של האדם וכל סביבתו הקרובה.    
מינון הכעס ישתנה ובעיקר  במקרים שבהם הוא כועס הוא לומד לבטא ולפרוק את כעסיו בצורה שקולה המתאימה למצב.

 היכולת להתמודד עם מצבים קשים ומצבים לא נוחים מביאה לעלייה ביכולת השליטה שלי עד כדי שיפור תחושת הביטחון העצמי,
שיפור במערכות יחסים ושיפור היחסים במקומות  עבודה.