התקשרו : 054-4520506
"למרות שאף אחד לא יכול לחזור אחורה וליצור התחלה חדשה כל אחד יכול להתחיל מעכשיו, וליצור סוף חדש..."
(קרל ברד)

הפרעת קשב וריכוז ADHD, השמנת יתר, דיאטה והפרעות אכילה

הפרעת קשב וריכוז ADHD, השמנת יתר, דיאטה והפרעות אכילה

דר' בועז רפפורט

הפרעת קשב וריכוז ADHD  מקצינה נטיות שיש לכולנו!

המוח, במקרה זה, זקוק לגירוי מתמיד מסוגים שונים, כאשר הוא מזהה גירוי שתמיד זמין לו יש לו נטייה להתמכר אליו.
לכן, ישנו קשר הדוק בין הפרעת קשב וריכוז ADHD לבין איבוד שליטה והתמכרויות בכלל.

כאשר מוחו של אדם עם הפרעת הקשב מזהה באוכל גירוי מעורר עבורו, הוא מייצר תחושות רעב בכל פעם שאין גירוי אחר, ללא קשר למצב הרעב / שובע שלו, דבר הגורם לאכילה מתוך שיעמום !  מכאן ועד איבוד שליטה על המשקל והתפתחות של השמנת יתר הדרך קצרה.  במקרים אלה, עלולים מצד אחד לשכוח לאכול כאשר עסוקים בגירוי אחר , ולהתקשות להפסיק לאכול כאשר אין גירוי בכלל.

הפרעות אכילה

כמובן שבמקרים אלו "דיאטה" אינה מהווה פתרון שכן לא מדובר כאן ב-מה אוכלים אלא  ב-למה אוכלים! הדיאטה לא משנה את הצורך בגירוי אלא רק מנסה להילחם בו.

אדם עם הפרעת קשב וריכוז ADHD  מתקשה לתפקד במצבי "אמצע" ונוקט בשיטת הכל או לא כלום.  לכן בנסותו  להתגבר על חוסר השליטה באכילה הוא עלול להגיע לאכילה ללא בקרה או, מנגד,  ינסה לשלוט באופן מושלם באכילה, עד כדי מצבי קיצון בהם ינסה לא לאכול. את הגירוי במקרה זה הוא מספק למוחו על ידי התעסקות אין סופית בדבר, עם מחשבות טורדניות לגבי מצבו  והפחדה עצמית מה יקרה במידה ויאכל. זאת ביודעו שאם יאכל שוב יאבד שליטה. מכאן הדרך קצרה להתפתחותה של הפרעת אכילה.

לעומת זאת, ישנם גם אנשים לא מעטים עם הפרעת קשב וריכוז אשר מוחם מתייחס לאוכל כמו אל עוד מטלה משעממת. הם אוכלים רק בשביל "לתדלק" וכמו שאדם אינו מבלה בתחנת הדלק כך גם הם  אינם מבזבזים זמן על אכילה, "אוכלים כדי לחיות" . מנגנון הרעב שלהם עלול להיות מדוכא, הם לא יודעים שהם רעבים ואוכלים כבדרך אגב, עם חוסר סבלנות מופגן לישיבה ליד שולחן האוכל, אלא אם כן ישנה שם תעסוקה נוספת, כמו חברת אנשים או טלוויזיה. אנשים אלו נראים תמיד רזים ובתור ילדים, "רודפים" אחריהם כדי שיאכלו.

לכן, המלצתי היא לראות בכל נושא הפרעות האכילה בכלל ובנושא ההשמנה בפרט קצה של קרחון ולעודד אנשים המתמודדים עם כך להגיע לאבחון רפואי מקיף אשר מחפש בין השאר הפרעת קשב וריכוז.
כמובן שישנן עוד סיבות רבות לתסמינים אלו אך לצורך כך חשוב לעשות אבחון.

 

דר' בועז רפפורט

מומחה ברפואת ילדים ורופא להתפתחות הילד
מנהל מרפאות קשר לאבחון הפרעות קשב וריכוז של ילדים ומבוגרים.